LARYNGOLOGIA- jakie schorzenia leczy otolaryngolog

Otolaryngologia obejmuje profilaktykę, diagnozowanie i leczenie chorób narządów głowy i szyi. Do specjalisty powinniśmy udać się, jeśli występują problemy z narządami zmysłu: węchu, smaku, równowagi i słuchu oraz chorobami: ucha, krtani, nosa, gardła, a także zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy.

Specjaliści otolaryngolodzy zajmują się diagnostyką i leczeniem objawów tj.:

  • ból ucha, gardła
  • uczucie zatkanego ucha, szumy uszne lub niedosłuch
  • zapalenie zatok, krtani
  • problemy z migdałkami
  • utrzymująca się długotrwała chrypka
  • zaburzenia połykania, węchu i smaku
  • skrzywienie przegrody nosowej, bezdech senny
  • niepokojąca wydzielina z ucha lub nosa.

Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Przyczyną utraty słuchu może być:

  • głuchota przewodzeniowa czyli zaburzenie przekazywania dźwięków do ucha wewnętrznego, zazwyczaj w wyniku uszkodzenia błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych
  • głuchota odbiorcza w wyniku uszkodzenia narządu słuchu lub szlaku nerwowego, który przekazuje bodźce słuchowe do kory mózgowej.

Przyczynami ubytku słuchu mogą być również: zapalenie ucha środkowego, ekspozycja na nadmierny hałas, starzenie się komórek słuchowych i neuronów, wrodzone uszkodzenie narządu słuchu, zatrucia oraz otoskleroza, będąca przyczyną niedosłuchu u ok. 10% badanych pacjentów.

Lekarz na podstawie badania wziernikiem oraz wywiadu może przepisać stosowne leczenie farmakologiczne, zwolnienie lekarskie oraz w celu diagnozy skierować na dodatkowe badania: USG ślinianek, audiogram, do Pracowni RTG, Tomografię Komputerową czy Rezonans Magnetyczny.

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha może obejmować ucho zewnętrzne i środkowe, może mieć charakter ostry, przewlekły, nawracający lub wysiękowy, w którym gromadzi się płyn w jamie bębenkowej spowodowane nieprawidłowym mechanizmem funkcjonowania trąbki słuchowej.

Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej występuje, kiedy bakterie lub  grzyby namnażają się z powodu przedostania się wody do przewodu słuchowego i zalegania jej przez nagromadzoną woskowinę. Do objawów można zaliczyć: ból nasilający się podczas ruchu małżowiny usznej np. podczas przeżuwania, ból głowy, odczucie rozpierania w uchu, zaczerwienienie skóry, czasami z gorączką.

Zapalenie może również wynikać z innych schorzeń: zapalenie ochrzęstnej, czyraka, urazów ucha oraz chorób: półpaśca czy róży.

Zapalenie ucha środkowego często występujące u dzieci, zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych przeniesionych z nosa lub nosogardła. Dolegliwości jakie towarzyszą zapaleniu ucha środkowego to pulsujący i silny ból ucha, szumy uszne, upośledzenie słuchu wraz z objawami ogólnymi tj. ból głowy, gorączka. Objawy ogólne u dzieci są bardziej nasilone, szczególnie biegunka oraz wysoka gorączka, dochodząca do 40 stopni.

Objawy znacząco ustępują, jeżeli dojdzie do samoistnego uszkodzenia błony bębenkowej i wycieku płynu, lub jeżeli nacięcie błony zostanie wykonane przez lekarza. Nacięta błona zazwyczaj zarasta w ciągu kilku dni, ale w przypadku samoistnym może powodować trwały ubytek błony, który wpływa na tendencję do nawrotów zakażenia.

Leczenie zapalenia ucha środkowego obejmuje stosuje się antybiotykoterapii (jeżeli zapalenie jest bakteryjne), leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (w zapaleniach niebakteryjnych) oraz leki obkurczające błonę śluzową nosa w celu udrożnienia trąbki słuchowej.

Przewlekłe zapalenie krtani

Jest to przewlekłe schorzenie, które wynika z podrażnienia strun głosowych oraz krtani. Obejmuje błonę śluzową krtani i fałdy głosowe, w której występuje opuchlizna, chrypka, a nawet zanik głosu. Do przyczyn przewlekłego zapalenia krtani zaliczamy: niewłaściwe leczenie infekcji krtani, nadmierny wysiłek głosowy, choroba refluksowa, powikłanie pogrypowe lub po zapaleniu oskrzeli, palenie nikotyny i nadmierne spożywanie alkoholu i próchnica. Przewlekłe zapalenie krtani może rozwijać się przez długi czas i może trwać kilka tygodni lub miesięcy.

Najczęściej występujące objawy u osób z przewlekłym zapaleniem krtani to:

  • chrypka, która nasila się w ciągu dnia
  • drapanie, pieczenie lub uczucie dyskomfortu w gardle
  • suchy kaszel, chrząkanie, kłopoty z przełykaniem
  • męczenie się lub zanik głosu
  • powiększenie węzłów chłonnych szyi

Poza leczeniem objawowym i zachowawczym (zaprzestanie palenia papierosów), możliwa jest rehabilitacja laryngologiczna wspomagająca leczenie.

W Centrum Medycznym Biovena Ożarów Mazowiecki konsultacje laryngologiczne realizuje:

lek. Artur Woźniak dla pacjentów od 3 r.ż. oraz osoby dorosłe

lek. Jacek Pieńkowski dla pacjentów od 3 r.ż. oraz osoby dorosłe