DERMATOLOGIA- jakie choroby leczy dermatolog
Dermatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych zmian skórnych, chorób skóry oraz jej przydatkami: włosy i paznokcie. Zmiany skórne mogą wynikać z jej wadliwego funkcjonowaniu lub być następstwem innych chorób np. zmian hormonalnych, chorób zakaźnych, nowotworów, alergii lub chorób wenerycznych.
Najczęstsze schorzenia dermatologiczne:
- Wszelkie postacie trądziku: pospolity, różowaty, bliznowaty, torbielowaty, młodzieńczy
- Atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, egzema
- Alergiczna pokrzywka, wyprysk kontaktowy
- Łojotokowe zapalenie skóry
- Łuszczyca
- Różyca skóry, róża pęcherzowa, krwotoczna, zgorzelinowa
- Bielactwo i powstawanie plam depigmentacyjnych
- Choroby pasożytnicze: świerzb, wszawica
- Łupież: suchy, łojotokowy, pstry
- Ocena znamion barwnikowych (pieprzyki)
- Oparzenia, odmrożenia, fotodermatoza (uczulenie na słońce)
- Rumień – miejscowe zaczerwienienie skóry o różnym podłożu
- Wirusowe infekcje: opryszczka, brodawki, kurzajki
- Liszaj płaski, zakaźny, twardzinowy
- Grzybica skóry i paznokci
- Nowotwory skóry, rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy, brodawkujący
- Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową) kiła, rzeżączka, świerzb, kłykciny kończyste.
Jakie badanie wykonuje dermatolog?
Oprócz szczegółowego wywiadu, dermatolog może wykonać lub zalecić wykonanie:
- oglądanie wykwitów, zmian skórnych
- dermatoskopię, szczególnie zmian barwnikowych w profilaktyce nowotworów
- badania mykologiczne i posiewy w kierunku grzybów
- badania zeskrobin ze skóry, paznokci
- wymazy ze zmian skórnych w kierunku bakterii lub wirusów
- badania alergologiczne kontaktowe lub z krwi
Łuszczyca
Autoimmunologiczna przewlekła, zapalna, i nawracająca choroba skóry, która dotyka ok. 2-4% populacji. Pierwotne zmiany skórne mają postać grudkowych wykwitów wielkości 2cm, o zabarwieniu czerwono-brunatnym. Zmiany często obejmują większą powierzchnię, są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, z tendencją złuszczania się powierzchni. Później zmiany są większe, kilku centymetrowe i pokryte przylegającymi srebrzystymi łuskami (blaszki łuszczycowe). Typowe umiejscowienie dla zmian to okolice kolan, łokci, owłosionej skóry głowy, rąk i stóp.
Łuszczyca jest niezakaźna i nie obejmuje innych narządów (oprócz stawów). Jej powstawanie ma podłoże genetyczne oraz immunologiczne, a czynnikami wyzwalającymi chorobę mogą być:
- Infekcje: wirusowe, bakteryjne infekcje dróg oddechowych, spowodowane drożdżakami lub nieleczone infekcje zapalne: migdałek, próchnicy
- Przewlekłe choroby metaboliczne tj.: cukrzyca typu 2, hipokalcemia lub dna moczanowa.
- Częste mechaniczne uszkodzenia lub podrażnienia skóry: ucisk, rany, zadrapania, oparzenia w tym słoneczne, tatuaż
- Przyjmowanie niektórych leków tj.: kortykosteroidy, sole litu, beta-blokery, NLPZ, interferon
- Zmiany hormonalne: w okresie menopauzy, dojrzewania, ciąży lub porodu
- Nadużywanie alkoholu
- Palenie papierosów
- Silny stres i sytuacje obciążające zdrowie psychiczne.
Najczęściej występujące typy łuszczycy to:
- łuszczyca pospolita
- łuszczyca krostkowa ogólna von Zumbusha (najcięższa postać) oraz miejscowa (dłoni i stóp)
- łuszczyca uogólniona (Erytrodermia łuszczycowa)
- łuszczyca stawowa, w której wyróżnia się typu: dystalnego, zniekształcajacego i reumatoidalnego
- łuszczyca plackowata, drobnogrudkowa, brodawkująca, paznokci
Leczenie zależne jest od typu łuszczycy oraz powierzchni występowania wykwitów oraz eliminacja czynników, które przyczyniają się do zaostrzenia zmian. Stosowana jest farmakoterapia, może być skojarzona z fototerapią oraz odpowiednią pielęgnacją skóry.
Nowotwory złośliwe skóry
Nowotwory skóry, które dotyczą ok 8-10% wśród wszystkich nowotworów złośliwych zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Rak skóry wzrasta zazwyczaj szybko, nacieka otaczające tkanki, może także dawać odległe przerzuty. Główną przyczyną jego powstawania jest promieniowanie słoneczne, dlatego bardzo istotna jest profilaktyka ochronna skóry przed promieniowaniem UVA i UVB.
Istnieje kilka najczęstszych rodzajów nowotworów złośliwych skóry:
- Rak podstawnokomórkowy – najczęstszy rodzaj nowotworów (ok 70%), często występujący na głowie, twarzy i szyi. Zaczyna się owrzodzeniem, które powstaje w miejscu blizny po oparzeniu lub zranieniu. Następnie pojawiają się zaczerwienione zmiany guzkowate, mogą być otoczone wałowatym brzegiem, które mają perłową powierzchnię oraz rozszerzone naczynia krwionośne. Rzadko daje przerzuty, ale postać twardzinopodobna jest najbardziej agresywna i rośnie naciekając na okoliczne tkanki. Występując na twarzy, może doprowadzić do znacznej degeneracji kości twarzy, oczodołów, a nawet drążyć do mózgu.
- Rak płaskonabłonkowy (kolczystokomórkowy) – drugi najczęstszy nowotworem umiejscawiającym się na pograniczu błon śluzowych i skóry, w miejscach eksponowanych na światło słoneczne. Wykazuje skłonność naciekania do tkanek położonych pod guzem i szerzenia się drogą przerzutów. Objawia się gwałtownym wzrostem guzów skórnych, stwardnieniem, tworzeniem się owrzodzeń oraz krwawieniem – skłonność do przerzutów mają szczególnie zmiany powstałe na podłożu owrzodzeń, blizn i przewlekłych stanów zapalnych.
- Czerniak – nowotwór złośliwy, wywodzący się z malanocytów (komórek barwnikowych skóry). Pod wpływem ekspozycji na słońce lub w wyniku urazów mechanicznych, może dojść do zezłośliwienia zmiany. Na rozwój czerniaka mają też wpływ czynniki genetyczne. Ważna jest obserwacja znamion pod kątem zmiany rozmiaru lub wyglądu “pieprzyków” (np. za pomocą dermatoskopii), gdyż ten rodzaj dość często daje przerzuty do węzłów chłonnych, kości i płuc.
- Mięsak Kaposiego – nowotwór zbudowany z komórek o wrzecionowatym kształcie i obficie unaczynione. Może być spowodowany zakażeniem wirusem HHV-8 oraz niedoborem odporności. Lokalizuje się często w kończynach dolnych, narządach płciowych, twarzy czy w narządach wewnętrznych. Guzom towarzyszą owrzodzenia i krwotoki, płaskie nacieki, zasinienia i złuszczenia obszarów skóry, utrata masy ciała, gorączka i pocenie się.
- Rak skóry Pageta – rozpoczyna się plamami rumieniowymi, które wywołują świąd i uczucie pieczenia. Komórki nowotworowe namnażają się licznie w naskórku, po czym rozprzestrzeniają się do mieszków włosowych i gruczołów potowych. Może z nich sączyć się wydzielina lub krwawienia. Zmiany występują zwykle w okolicy zewnętrznych narządów płciowych.
W Centrum Medycznym Biovena konsultacje dermatologiczne realizuje:
w Milanówku lek. Joanna Rudawska-Okrasko dla pacjentów od 0 r.ż. oraz dorosłych
w Ożarowie Mazowieckim:
dr n. med. Anna Winiarska Dermatolog- Wenerolog dla pacjentów od 2 r.ż.
lek. Dominika Szkodzińska-Lebiedzińska dla pacjentów od 12 r.ż.
W Biovena dostępne są również badania i zabiegi z zakresu dermatologii.